Dekorasyon, bir yuvanın çehresini değiştirebilecek, güzelleştirebilecek, yaşam bölgenizi farklı bir atmosfere çevirebilecek bir uygulama olsa da kimi zaman rüyalarınızdaki eve ulaşabilmek için dekorasyondan fazlasına ihtiyacınız vardır. Yuvanızı güzelleştirmenin yanında bazen bir ihtiyaç olan tadilatı yaptırmaya karar verdiğinizde bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Amerikan mutfağa sahip evler ilginizi çekiyor ve yaptıracağınız tadilat sonrasında kullanacağınız Amerikan mutfağının ev dekorasyonu konusunda başarılı bir uygulama olacağını hesaplıyorsunuz diyelim. Peki, bu uygulamanın sizin için fonksiyonel olduğuna emin misiniz? Özellikle büyük tadilat uygulamaları akabinde iyice düşünmek ve ardından kolları sıvamak gerekiyor. Mesela büyük bir aileye sahipseniz ve bu sebeple mutfağınız kısa zamanda dağılıyorsa Amerikan mutfak eviniz için fonksiyonel olmayabilir. Daha kötüsü, yaptıracağınız tadilat, yapınıza zarar verecek cinsten de olabilir.

Büyük tadilat işleri yaptırırken fonksiyonel bölgelere yaratmaya itina göstermenin yanı sıra tadilatı yalnızca bugün için değil, yarın için de yapmalısınız. Mesela yeni evlendiniz ve evinizin salonunu genişletmek için duvarınızı kırıp salonla yan odayı birleştirmek istiyorsunuz diyelim. Bu durumda ileride doğacak çocuğunuz olabileceğini ve bu kararınızdan pişmanlık yaşayabileceğinizi unutmamalısınız.

Tadilat yaptırmaya kararlısınız. Ufak ya da büyük bir tadilat, hiç fark etmez. Yaptıracağınız tadilat her ne olursa olsun yuvanıza zarar gelmemesi ve sonrasında pişman olmamanız için tadilat yaptıracağınız firmaları veya ustaları enine boyuna araştırmalısınız. Ev tadilatında ucuza kaçmak amacıyla işçiliğini bilmediğiniz veya güvenemediğiniz insanlarla çalışmamalısınız.

Tadilata girişmeden önce yapmanız gereken çok önemli bir şey daha mevcut. Evde tadilat işleyişinin nasıl yürütüleceğine karar vermek. Bunun için ilk olarak evde hangi tadilat işlemlerinin yapılacağına karar vermelisiniz. Mesela mutfağınıza duvar kağıdı uygulaması yaptırmak niyetindeyseniz ve bununla beraber yanında elektrik tesisatının da elden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, ilk olarak elektrik tesisatını yenilemeli, akabinde duvar kağıdı işlemini yaptırmalısınız. Yani ilk olarak hangi tadilat uygulamasını gerçekleştireceğinize karar vermeli, bu işlemleri sıraya koymalı, ardından tadilata başlamalısınız. Böylelikle hem vakit, hem de bütçe açısından daha verimli bir tadilat işleyişi gerçekleştirebilirsiniz.

Tadilat işleyişi gerçekleştirmek, şayet evdeki tadilat işlemlerini siz yapacaksanız atlamamanız gereken bir faktör. Ancak bir usta veya bir firma ile işbirliği yapacaksanız sizin yerinize en uygun sıralamayı usta gerçekleştirecektir.

Şayet dış cephe tadilatı uygulanmıyorsa veya evinize yeni taşınmayacaksanız bu ev içindeki mobilyalarınızı veya bazı bölgeleri korumanız gerektiği anlamını taşıyor. Mesela boya işlemleri için zemini ve mobilyaları koruyucu örtü ile örtüyor ve ayı anda süpürgelikleri de bant yardımıyla korumaya alıyorsunuz. Bu amaçla, şayet tadilat yapacağınız bölgede eşya varsa, eşyaları oda dışına çıkararak veya üstlerine koruyucu örtü, hatta büyük bir tadilat yaptıracaksanız battaniye örterek mobilyalarınız başına gelebilecek ziyanları engellemiş olursunuz. Mobilyalarla beraber zemini, banyo ve mutfak dekorasyonunda eviye veya lavabo gibi alanları da korumayı ihmal etmemelisiniz.

Biz Aykons Yapı olarak, evde tadilat işlerinizi en uygun fiyatlarla ve en kaliteli malzemelerle gerçekleştiriyoruz. Hemen bizi arayın, ücretsiz keşif yapalım, neler yapabileceğimize birlikte karar verelim.