Dairenizi 1.250 TL‘den başlayan fiyatlarla malzemeli olarak boyuyoruz.

Yaşadığımız mekanların genel ruh durumumuz üzerindeki etkisi şüphesiz çok büyüktür. Evimizin, yada çalışma ortamımızın temiz ve düzenli olması sizinde keyfinizin yerinde olmasına katkısı büyüktür. Ayrıca içerisinde bulunduğumuz ortamın renkleri de bizi etkilemektedir. Bulunduğumuz ortamın bu olumlu etkilerinden yararlanmanın yollarından bir tanesi de evimizi yada çalışma alanlarımızı boyamaktır. Bembeyaz tavanlar, tertemiz ve istediğimiz renklerde boyanmış duvarlar içerisinde yaşadığımız alanı daha yaşanabilir hale getirecektir. Hem bunu yapmak öyle çok büyük maliyetler de getirmeyecektir. Ayrıca kiraya vermek istediğimiz bir mülkümüz yada satmak istediğimiz bir evimiz olabilir, bu gayrimenkullerin daha beğenilir olması göze daha hoş gelmesi için tamiratlarının yapılıp boyanması gerekmektedir. Böylece taleplerin artacağı kesindir. Sadece iç mekanlar değil binaların dış cepheleri de zaman içerisinde çevresel faktörler ile hasar görmektedir. Sıcak ve soğuk etkisi ile küçük çatlaklar oluşabilir ve bu çatlaklar yağmurun etkisi ile büyüyebilir. Bu çatlaklar dairenize rutubet yapabilmektedir. Ayrıca hava kirliliği ve güneş gibi etkile ile binanızın dış cepheleri kirlenmekte ve renkleri solmaktadır. Binanızın sıvasının daha uzun ömürlü olması, dış etkilerden daha az etkilenmesi için düzenli olarak dış cepheye özel boyalar ile boyanması çok önemlidir. Oluşan çatlakların tamir edilmesi ve konumuna uygun olarak çeşitli dış boya seçeneklerinden size uygun olanı bile boyanması elbette binanızın çekiciliğini arttıracak ve binanız için bir koruma oluşturacaktır. 

Büyük şehirlerde güvenilir usta bulmak tabi ki kolay bir iş değildir. Yapacağı işçilik nasıl olacak, eve almak acaba güvenli midir gibi bir çok soru akla gelebilir ve sizi yaptıracağınız işleri ertelemenize sebep olabilir. Biz 14 yıllık inşaat firması olarak güvenilir ve tecrübeli ustalarımız ile hizmetinizdeyiz. Seçeceğiniz boyanın çeşidi, yaptıracağınız tamiratlar için bilgi birikimimizi sizinle paylaşıyoruz. Yapılan işin kalitesi, verdiğiniz paranın karşılığını almanız ve memnuniyetinizin sağlanması için bir telefon kadar yakınınızdayız. Kaliteli olarak bilinen markalar ile evinizin (3 oda 1 salon) boya işleri 1.250 TL den başlayan fiyatlar ile boyamaktayız. Boyanacak alanın büyüklüğü, mevcut boyanın renginin değişip değişmeyeceği, eşya durumu, tamirat gerekip gerekmediği gibi durumlar elbet fiyat üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Biz Aykons Yapı olarak gereken alçı, sıva tamiratı gibi konularda da size destek sunuyoruz. Sadece boya işleri değil her türlü tadilat, tamirat, dekorasyon, mobilya, kapı ve pencere işleri gibi işlerinizde de kaliteden taviz vermeden uygun fiyat ile hizmet vermekteyiz.

Boya nedir, nasıl yapılır?

Boya, pigment, reçine, çözücü ve katkı maddelerinin karışımıdır. Eskiden, yani gerçekten eskiden badana diye tabir ettiğimiz boya şekli kullanılıyor idi. Söndürülmüş kireç, zeytinyağı ya da herhangi bir yağ ve su ile karıştırılarak beyaz renkte bir boya elde edilir bu karışıma badana denirdi. Renklendirmek istediğimiz zaman içerisine toz boya ekleyip istenilen renk elde edilirdi. Teknoloji ilerledikçe hazır boyaların maliyetleri düştü ve daha estetik olan boyalar kullanılmaya başladı. Badana yapıldıkça içerisindeki kireçten dolayı katmanlar oluşturuyordu ve zamanla her yıl boyandıkça ciddi kalınlıkta tabaka oluşuyor ve görünüşü bozuyordu. Günümüzde köylerde bile artık badana görmek neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Kimya sektöründeki gelişmeler boya için gerekli pigment, çözücü ve katkı maddelerinin her bütçeye ve ihtiyaca göre boya seçenekleri sunmaktadır. Çözücü olarak su kullanılması yani su bazlı boyaların çıkması evlerimizde güvenle bu boyaları tercih etmemizi sağlamıştır. Kullanılan katkı malzemeleri ile küf gelişimini engelleyen, antibakteriyel özelliğe sahip, leke tutmayan özellikle ve esneklik arttırıcı gibi çeşitli özellikleri bizlere sağlamaktadır. Mevcut pigmentlerin çeşitli oranlarda karışımı ile hemen hemen her istediğimiz rengin her tonunda bize binlerce seçenek sunmaktadır. Boyaların kalitesini belirleyen ise temel olarak içerisindeki çözücü, reçine ve pigment miktarıdır. Çözücüsü yüksek olan boyaların maliyetleri daha düşüktür, bu yüzden daha az kapama ve daha az yapışıcılığa ve dayanıklılığa sahiptir ve fiyatları düşüktür. 

Kullanacağımız yere göre, eğer ham bir duvara sahip isek yani hiç boyanmamış, ilk önce uygun astar boya ile zemini hazırlamamız gerekmektedir. Astar uygulaması hem boyanın duvara daha iyi yapışmasını sağlayacak, hem daha az boya sarfiyatı sağlayacak, hem de boyanın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. İç mekanlarda alçı kaplı yüzeyler zımpara ile boyaya hazır hale getirildiğinde astar olarak süt astar diye tabir ettiğimiz astar boya ya da sulandıralarak kullanılan binder dediğimiz bağlayıcı ile duvarlar boyamaya uygun hale getirilir. Binder  ya da astar kullanmaz isek alçı duvarlardan boyamız kağıt gibi soyulacak ve dökülecektir. Bu yapılmaması gereken bir uygulamadır. Ayrıca iç mekanlarda kullanılan boyanın türünü değiştirmek istediğimizde geçit astarı yani dönüşüm astarı  kullanmamız gerekmektedir. Solvent bazlı boyadan su bazlı boyaya geçerken bahsettiğimiz dönüşüm astarı kullanmaz isek boya yüzeye tutunamayacaktır. Dış cephelerde ise kullanacağımız boyaya uygun olarak astar tercih edip bu uygulamayı yapmamız gerekmektedir.  

İç mekanlarda kullandığımız boyalar çeşitlilik göstermektedir. Plastik boya, silikonlu plastik boya, mat, ipek mat, saten boya, tavan boyası gibi çeşitli boya seçenekleri mevcuttur. Silikonlu olan boyaların su dayanımı daha fazladır ve silinebilme özelliğine sahiptir. Saten, mat, ipek mat gibi çeşitlerde ise boyanın dokusu ile ilgilidir. Daha yenilikçi boya çeşitleri de mevcuttur. Küçük çocuklar için üzerine yazı yazılıp silinebilen duvar oluşturmak artık yeni nesil boyalar ile mümkündür. Dekoratif amaçlı kullanılan boyalar da vardır, simli, yaldızlı, tekstürlü ve çeşitli rulo ve deniz süngerleri ile efekt yapmak için boyalar mevcuttur.

Yalnızca iç mekanlar değil dış cepheler de boyalar sayesinde çok çarpıcı görünümlere kavuşabilmektedir. Dış cepheler için geliştirilmiş düz akrilik boyalar,  grenli, tekstürlü elastikliği çok yüksek boyalar mevcuttur. Elastiği yüksek boyalar ile cephelerdeki kılcal çatlaklar köprülenerek kapatılabilir. Bu boyalar bize üstün su yalıtımı, uv dayanımı sağlar. Grenli ve tekstürlü boyalar ile dekoratif görünüm elde edebiliriz. Sadece binalar değil her yerde değişik kullanım amaçlarına göre boyalar mevcuttur. Hastane zeminlerinde bakteri tutmaması özelliği ile epoksi boyalar, yol çizgilerini çizmek için yol boyaları, oyun sahalarındaki çizgileri çizmek ve boyaları yapmak için kullanılan özel boyalar, ahşap boyaları, amerikan kapı boyaları, eskitme yapmak için üretilen patine boyaları, demir aksamları boyamak için kullanılan sentetik ve selülozik boyalar, tekne boyaları ve daha sayamadığımız bir sürü boya çeşidi vardır.

Her işimiz için değişik boya tipleri vardır dedik ve çeşitli kalitede ve fiyat aralığında da boyalar vardır dedik fakat siz siz olun hangi boyayı seçerseniz seçin uygulama işlemini işinin ehli bir firmaya ya da ustaya yaptırın. En kaliteli boyayı bile kullansanız uygulayan usta yeterince iyi değilse sonuç sizi memnun etmeyecektir. Ayrıca iç mekanda çalışırken titiz ve temiz çalışan usta eşyalarınıza ve evinize boya sonrası hasar vermeden işini tamamlayacaktır. Dış cephede ise gerekli iş güvenliği önlemlerini almadan çalışmak son derece tehlikelidir. İş güvenliği standartlarına uygun cephe iskele sistemleri çalışan firmaları tercih etmeniz sizin ve komşularınızın yararına olacaktır. Her türlü boya işiniz için firmamızdan fiyat almanız menfaatiniz icabıdır. Standartlara uygun iş yapımı ve teslimi firmamızın önceliğidir.

Evinizde boya yapan personelimiz “İş Sağlığı ve Güvenliği” ile “Ustalık” belgesine sahiptir ve “Sigorta İşe Girişleri” yapılmıştır. Evinizde çalışmasına müsaade ettiğiniz ve seçtiğiniz belki de boya işini “en ucuz” yapan boyacının başına gelebilecek bir iş kazası ve en kötüsü ölümü karşısında alabileceğiniz zararları önceden öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Aykons Yapı, evinize “sigortasız”, “belgesiz”, “sertifikasız” personel göndermez. Personelimizin adli sicil kaydı yoktur.

İzmir Boya Badana işlerinde Aykons Yapı olarak sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyacağız.