Mutfak dolabı, banyo dolabı ve diğer dolap seçimlerinizde kasa, kapak ve aksesuar seçimleri yaparken önümüze bir çok seçenek çıkmaktadır. Birçoğumuzun isteği az para harcayıp şık ve güzel görünümlü ürünlere sahip olmaktır. Tabi ki yaptıracağımız dolapların görüntü ve kalitesi bütçemiz ile doğrudan orantılıdır. Doğal malzemeler ile yapılan dolaplar tabi ki yüksek maliyetli olacaktır. Yapımda kullanacağımız ağacın türü de fiyat konusunda belirleyici olacaktır. Ağaç fiyatları çok değişken olduğu gibi kullanılan ağacın sertliği ile ilgili olarak yapılacak işçilik fiyatı da yükselecektir. Mobilyamızda kullandığımız ağaç üzerine koruyucu sürerek bitirebileceğimiz gibi eskitme uygulaması da yaparak değişik görünümler elde etmemiz mümkündür.

Daha sınırlı bütçeye sahip isek tercihimiz tabi ki hazır malzemeden yana olacaktır. Bu durumda gövdeler MDFlam olmalı, kapaklar ise ham MDF üzeri kaplama, lake boya yada akrilik boya olabilir. Maliyeti biraz daha düşürmek istiyorsak gövde seçeceğimiz yine MDFlam olmalı. Kapaklarımızda hazır kaplamalı MDF paneller tercih edilmelidir. Bunlardan bazıları MDFlam, high gloss, akrilik kaplama gibi hazır panellerdir. En uygun fiyatlı olarak MDFlam’dır, parlak ve mat seçenekleri mevcuttur. High gloss kaplamalar daha parlak görünüme sahiptir fakat uzun vadede renklerde değişim yaşanılmaktadır. Akrilik kaplamalı paneller de parlak görünüme sahiptir ve çizilmelere, solmaya karşı daha dayanıklıdır.

Değişik markalarda dolaplarda kullanılmak üzere çeşitli ürünler geliştirmiş ve piyasaya sunulmuşlardır. Bazılarının renkleri, parlaklıkları ve ahşap görünümleri çok güzel ve gerçeğe çok benzer yapıdaki dokuları ile başarılı sonuçlar vermektedir. Dolaplarımızın kullanışını artırmanın yolları tabi ki çeşitli aksesuarlar kullanmaktan geçer. Kiler aksesuarları, köşe dolap aksesuarları, elbise dolaplarında organize edici aksesuarlar gibi çeşitli ürünler mevcuttur. Bunların ithal olanları ciddi maliyetler tutar iken yerli malzemeler de artık kalite bakımından iyi performans sergilemekte ve fiyat olarak daha makul düzeylerdedir.

Mutfaklarımızın dolapları kadar tezgahlar da görüntü ve fiyat olarak bize geniş yelpaze sunmaktadır. En temel olarak laminat tezgahlar en uygun fiyatı sunarken kullanım olarak çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Suya, ısıya ve kesiklere karşı dayanımları çok zayıftır. Eskilerde çok popüler olan mermerit uygulaması suya karşı iyi dayanım sergilerken ısı ve kesiklere karşı aynı performansı sergileyememektedir. Fiyat olarak bize yine ekonomik seçimler sunmaktadır. Mermer tezgahlar artık pek kullanılmamaktadır. Görünüm olarak çeşitlerine göre güzel seçenekler sunmakta, kesiklere ve ısıya karşı dayanıklılık sergilemelerine karşı genel dayanıklılıkları doğal taşın özelliğinden dolayı zayıftır. Kırılgan yapıdadırlar. Doğal granit tezgahlar günümüzde sık tercih edilen seçeneklerdendir. Doğal yapılarından dolayı çeşitli renk ve desenlerdedir. Isıya ve çizilmelere karşı dayanıklıdırlar. Dekorasyon zevkinize göre çok sayıda seçenekler arasından bütçenize ve zevkinize göre birisini seçebilirsiniz. Uygun fiyatlı seçenekleri bulunduğu gibi iddialı fiyatlar ile karşınıza çıkabilecek seçenekleri de mevcuttur.

Diğer bir tezgah seçimi ise kuvars tezgahlardır. Bunlar genelde marka isimleri ile anılırlar. Isıya ve çizilmelere karşı dayanıklılıkları çok yüksektir, kullanımları kolaydır ve düz renklerde modelleri olduğu için modern tarz mutfaklarda dekorasyona kolay uyum sağlarlar. Fiyat olarak üst seviyeye yakın granitler ile yakın fiyatlardır. Bir de akrilik tezgahlar vardır, bunlar da marka isimleri ile anılırlar. Yekpare olarak özel üretimle yapılırlar. Ek yerleri yoktur, sadece tezgah değil dekorasyon parçası olarak da kullanılırlar. Eviyeler de bu malzemeden yapılabilir. Dekoratif olarak çok seçenek sunarlar ve şık görünüme sahiptir. Fakat ısıya ve çizilmelere karşı dayanımları zayıftır, yoğun kullanılan yerlerde kullanımda sıkıntılar çıkarabilirler. Tamiri mümkündür fakat bunun için de para harcamanız gerekecektir. Fiyat olarak da üst segmentte yer alır.

Mutfağımızın temel elemanlarından birisi de eviyelerdir. Eviyeler krom eviye, granit eviye ve akrilik eviyeler olmak üzere çeşitli seçeneklerde ve fiyat yelpazesinde gelmektedirler.  100 TL’den başlayıp 4-5 bin TL’ye kadar fiyatlanabilmektedirler. 

Mutfak bataryaları da karar verilmesi gereken ürünlerdendir. Tasarım ve fiyatları markalara göre çeşitlilik göstermektedir. Sık kullanılan bataryalar da markasına modeline göre 150 TL ile 3000 TL arasında çeşitlilik göstermektedir. Bir mutfağı oluşturan bu bileşenlerin dışında tasarlayıcının zevkine ve düşüncesine göre değişik aksesuarlar bulunabilir. Led aydınlatma, kaşıklık, çöp öğütme aparatı, çöp kovası, evde koruyucu, kesme tahtaları gibi bir çok aksesuar da tamamlayıcı olarak görev yapar. Mutfak veya dolap yaptırırken fiyat karşılaştırmalarınızda teknik şartname çok önemlidir. Aynı mutfak çok değişik fiyatlarda karşına çıkıp kafanızı karıştırabilir. O yüzden fiyatları karşılaştırırken kesinlikle marka ve malzemeleri karşılaştırın.