Binaların ömürlerinin uzunluğu su yalıtımının ne kadar iyi olduğu ile doğrudan ilgilidir. Özellikle taban suyunun yüksek olduğu, zemin suyunun çok olduğu yerlerde temellerin sudan tam olarak yalıtılması çok önemlidir. Binaların betonarme yapıları inşaat için üretilmiş çelik ve betondan oluşur.  Zemine gömülü olan temeller ve bu demellerden yükselen kolonların içerisindeki demirler su ile temas ettiğinde oksitlenmeye yani paslanmaya başlar ve çekme mukavemetini kaybetmeye başlar. Bu korozyona suyun yapısında bulunan oksijen neden olmaktadır. Bu yüzden özellikle binaların toprak altında kalan kısımlarının yalıtılması çok önemlidir. Denetimlerin yeterli olmadığı durumlarda çoğu zaman yapılan yalıtımlar ise göstermelik olmaktan öteye gitmemektedir. Bilinçli olmayan şahısların ya da firmaların ürettiği konutlarda sadece yönetmeliğe uymak için yapılan yalıtım gereksiz bir maliyet olarak görülmekte ve yetersiz malzeme ve bilinçsiz işçilikler ile yapılmaya çalışılmaktadır. Bütçe tamamen makyaja yani satılacak olan binaların albenisine harcanmaktadır. Aslında bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Konut alıcılarının da bilinçsiz olması yatırımcıları bu duruma teşvik etmektedir. Seçeceğimiz binaların görünmeyen kısımları bizim için çok daha önemlidir.

Su yalıtımı sadece temelde değil binanın her aşamasında çok önemlidir. Balkonlar, banyolar, çatı ve teraslarda yapılacak olan ve projeye göre belirlenmiş yalıtımlar hem binamızın sağlamlığı hem de içerisinde yaşayan insanların konforu için olmazsa olmazdır. Daha sonradan yapılmaya çalışılan yalıtımlar ya da tamiratlar elbette ki hem çok maliyetli olacak hem de istediğimiz işi görmeyecektir. Çatısı akıtan bir bina, duvarları rutubetlenen odalar, banyodan alt kata akan sular yaşadığımız ortamdan soğumamızı, komşularımız ile ilişkilerimizin bozulmasına ve rahatımızın kaçmasına sebep olacaktır. Yalıtım işi yaptırılacak firma iyi araştırılmalı, işinin ehli olmalı ve referansları iyi olmalıdır. Geri dönüş ve tekrardan imalat hem maliyetli hem can sıkıcı olmaktadır.

Su yalıtımı konusunda Aykons Yapı, siz değerli müşterilerimize profesyonel ve uzman kadrosuyla hizmet vermekten keyif duyacaktır. Hemen bizimle iletişime geçin, neler yapabileceğimizi birlikte değerlendirelim.