Su Tesisatı

Tamirat tadilatta ilk iş su tesisatıyla başlar. Klozet, lavabo, küvet, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinin yerlerine karar vermeli, tesisatın hangi bölümlerde yerden, hangi bölümlerde duvardan geçeceğini az çok bilmelisiniz. Olanak varsa bir proje ile çalışmalı, sonradan oluşacak aksiliklerde bütün evi kırmadan, belli bir hattı takip ederek, tamirat yapabilmelisiniz.

Doğal Gaz Tesisatı

Bu işi bir şirkete teslim etmeniz gerekiyor. İşle ilgili bir proje çizilip, takibi yapılıyor. Şartnamesi mevcut ve mutlaka ona uyulması gerekiyor. Mevcut boruların kesinlikle boyanmaması icap ediyor. Aksi halde gaz açımı yapılmıyor.

Elektrik Tesisatı

En problemli usta grubunun elektrikçilerden çıktıkları söylenir. Asla söyledikleri zamana riayet etmezler. Bu konuda biraz baş ağrısı yaşanabilir. Elektrik konusunda evin yerleşimi çok önemli. Buna göre nerede kaç priz gerekiyor, TV nerede bulunacak, telefon, modem nerede olmalı bunlara karar verilmeli. Şayet olanak varsa hem duvar, hem tavan boruları yenilenmelidir.

Mutfak ve Banyo Dolapları

Hazır da alınabilir, bir atölye ile anlaşıp istediğiniz ölçülerde ve modelde de yaptırılabilir. Ankastre ürünleriniz mevcutsa ölçülerinin doğru alınması çok mühim. Tezgah ölçüleri alınırken ustanızdan duvarınız eğri, tavan kaçık şikayetlerini duyabilirsiniz.

Parke Sistire ve Cilası

Sistire boyanın son katından önce yapılmalıdır. Her ne kadar yeni makineler toz çıkarmasa da, duvarları temizlemektense, boyacı ustanızı bir gün dinlendirmek iyidir. Ciladan sonra parke üstüne bir gün süreyle eşya koymamaya özen gösterin. İçeride evcil hayvan gezdirmeyin.

Boya

Duvarın önceden kontrolü sağlanmalıdır. Nereye alçı çekmeli, nerelerin durumu iyi, belirlenmelidir. Kapılar ve radyatörler boya ister mi, boyanız plastik mi, yağlı boya mı olacak mutlaka belirleyin. Renk seçerken katalog kullanmayabilirsiniz, bir duvarda denemeler yapabilirsiniz. Kırık beyaz yerine, limon sarısı salon tehlikesini böylelikle aşabilirsiniz.

Ne kadar zor işler değil mi? Hepsiyle ayrı ayrı uğraşmak, ustalara tek tek ulaşmak, laf anlatmaya çalışmak ve sonunda mağdur olabilmek ihtimali!

Biz Aykons Yapı olarak İzmir’de anahtar teslim tamirat, tadilat, dekorasyon işlerinizin tümünü uzman ekiplerimizce gerçekleştiriyoruz. Siz de sinir hastası olmaktan kurtuluyorsunuz.

Hemen bizi arayın, evinizin sadece eski ve yeni halini görün. Aradaki sinir savaşını biz yönetelim.