Çatı kaplama, metal ya da ahşap çatı iskeletinin farklı malzemeler ile kaplanması işlemidir. Çatı kaplama uygulamasında kullanılabilecek bir çok malzeme çeşidi bulunmaktadır.

Çatı plan ve projesi çizildikten sonra ilk aşamada çatı iskeleti yapılır. Çatı iskeleti, çatı kaplama malzemesinin yükünü taşıyabilecek özellikte yapıldıktan sonra, çatı izolasyonu ve su yalıtımı işlemine geçilir. Bu uygulamalardan sonra çatı kaplama ve çatı örtüsü olarak da bilinen malzemelerle çatı yüzeyi örtülür.

Çatı kaplaması uygulaması, çatı kaplama levhası malzemeleri ile yapılır. Piyasada farklı hammaddelerden yapılmış olan çatı kaplama levhası tipleri mevcuttur. Çatı kaplama çeşitlerini hammaddelerine göre alüminyum çatı kaplama levhası, sac çatı kaplama levhası, pvc çatı kaplama levhası, bakır çatı kaplama levhası ve nihayet çinko çatı kaplama levhası olarak gruplandırabiliriz.

Farklı çatı kaplama malzemeleri insan sağlığı ve güvenliği açısından tehlike oluşturabilmektedir. Örneğin pvc çatı kaplama levhası muhtemel yangın anında durumu daha kötü hale getirebilir. Bu sebeple çatı kaplama malzemesi fiyatlarını araştırırken tek kriteriniz fiyat olmamalıdır.

Çatı kaplama tiplerini seçerken üzerinde durmanız gereken temel niteliklere özen göstermeniz uzun vadede daha karlı çıkmanıza sebep olacaktır. Yaptırmayı düşündüğünüz çatı kaplama levhasının su geçirmeyen, tutuşmayan, bir müddet kullandıktan sonra sertleşme ve çatlama yapmayan, güneş ışınlarından dolayı rengi solmayan bir türde çatı kaplama malzemesi seçmeniz yapınızın lehine olacaktır.

Bunların dışında yaptıracağınız çatı kaplama levhasının esnek olması çok önemlidir. Çünkü esnek çatı kaplama levhası kıvrımlı yüzeylere sahiptir ve ince kenarları daha iyi kavrayacaktır.

Hangi tipte ve nasıl uygulatacağınızı bilmediğiniz, bu işlemlere vakit ayıramadığınız durumlarda biz Aykons Yapı olarak her zaman sizin yanınızdayız. Hemen arayın, görüşelim.