Mantolama teknik olarak binanızın statik yapısının dış etkenlerden ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde çeşitli yalıtım değeri yüksek malzemeler ile kaplanmasına denir. Bu işlem çeşitli malzemeler ile gerçekleştirilebilir. Standart olarak sunulan strafor diye tabir ettiğimiz XPS veya EPS levhalar ile kaplanması, dubellenerek sağlamlaştırılması ve üzerine fileli sıva uygulaması ile düzeltilerek boyanıp sonlanması şeklinde gerçekleşir.

Yalıtımlı kaplama malzemesi olarak, XPS, EPS, Taşyünü ve cam yünü kullanılabilir. Bu malzemeler ihtiyaca göre belirlenir. Aynı şekilde kullanılacak malzemenin kalınlığı ise iklim şartlarına göre tercih edilir. Bu yalıtım malzemeleri zevke ve bütçeye göre sıva, mineral sıva, kompozit, dekoratif betopan, ahşap gibi malzemeler ile görselliğe uygun şekilde kaplanabilir. Hepsindeki amaç binanın dış mekan ile ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde yalıtımının sağlanmasıdır.

Bu şekilde yapılan mantolama uygulaması ile binalarda ciddi ısı kaybı önlenir, ısıtma ve soğutma giderlerinde tasarruf sağlanır, ısıtma soğutma zamanları daha kısalır. Aşağıda uygulamasını yaptığımız bazı projelerden fotoğraflar görebilirsiniz.